DVTW0045E – MTE | dV E-Series, 208-600V, 45A, 2-4kHz, NEMA 3R
1 in stock (can be backordered)
SKU: DVTW0045E Category: Tag:
Description
Key Features
  • Triple Protection:
    • Reflective wave mitigation
    • Rise time reduction
    • Peak voltage protection
  • High Efficiency:
  • Compact and Lightweight:
  • Quiet Operation:
    • Operates silently, producing less than 65dB of noise at 1 meter.
  • Easy Installation:
Specifications
  • Voltage Range: 208 – 600 VAC +/- 10%, 60Hz
  • Input Voltage Wave Form: PWM (Pulse Width Modulation)
  • Inverter Switching Frequency: 2kHz – 4kHz (3A – 750A)
  • Inverter Operating Frequency: 0-60Hz without derating
  • Maximum Ambient Temperature:
    • Modular filter: -40°C to +60°C
    • Enclosed filter: -40°C to +50°C
    • Storage: -40°C to +90°C
  • Insulation System: Class N (200°C)
  • Insertion Loss (Voltage): 1.7% at 60 Hz
  • Efficiency: Greater than 99%
  • Current Range: 3A – 750A
  • Available Form Factors: Kit, Open Panel, NEMA 1/2, NEMA 3R
  • Altitude: Operates up to 6,600 feet above sea level without derating
  • Maximum Motor Lead Length: 1,000 feet (VFD rated cable recommended)
  • Relative Humidity: 0% to 99% non-condensing
  • Current Rating:
    • 100% RMS Continuous
    • 150% for 1 minute
  • Audible Noise: Less than 65dB at 1 meter
  • Rise Time: Greater than 0.1 µS
  • Peak Voltage at Motor: 150% of DC bus voltage up to 1,000 feet
Horsepower Ratings
  • HP @ 240 VAC: 15 hp
  • HP @ 480 VAC: 30 hp
  • HP @ 575 VAC: 40 hp
  • HP @ 600 VAC: 40 hp
Additional Information
  • Terminals: Wire Leads
  • Mounting: Surface mountable
  • NEMA Rating: NEMA 3R (suitable for outdoor use)
  • Approvals: CE, cULus
  • Manufacturer Part Number: DVTW0045E
  • Family Series: MTE Line Reactors, dV E Series
V1K45A03
Weight 33 lbs
Dimensions 16 × 11 × 12 in