Key Features
- High Efficiency: Up to 60% more efficient compared to competitive products.
- Wide Voltage Range: Compatible with systems operating between 208V and 600V.
- Easy Installation: Provided as a kit for straightforward setup and integration.
Specifications
- Manufacturer: MTE Corporation
- Model: DVTK0012E
- Series: dV E-Series
- Voltage Range: 208-600V
- Current Rating: 12 A
- Frequency Range: 2-4 kHz
- Watt Loss: 86 W
- Horsepower Ratings:
- @ 240 VAC: 4 HP
- @ 480 VAC: 7.5 HP
- @ 575 VAC: 10 HP
- @ 600 VAC: 10 HP